Menu

hasuder

Halk sağlığı camiasının değerli üyeleri;ozge karadag

Burada büyük bir sevince ortalık etmekteyiz.

Küresel sağlıkta dünyanın en iyilerinin konuk edildiği Dünya Sağlık Zirvesine bu yıl, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünden Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman’ın davet edildiğinin haberini aldık. 

 

 

 

Öyle heyecanlıyız ki!…

Biz “Kadın Sağlığı ve Toplumsal Cinsiyet” grubu olarak; Sayın Çaman’ın, her yıl bir yenisi düzenlenen bu organizasyonda, 10 yıl sonra gelen başarı öyküsü bile olsa; genç bir kadın akademisyen, özverili bir halk sağlıkçı olarak yer alacağını bilmenin mutluluğunu taşıyoruz. Keza, küresel anlamda sağlığa yapılacak uluslararası iyileştirmelerde söz sahibi bu organizasyona “Genç Lider Hekimler” arasında katılacak olması hiç şüphesiz bizlere gurur vesilesidir.

Peki nedir, kendisini başarıya götüren bu anlamlı süreç?

Sayın Çaman’ın kendisinden öğrendiğimiz, küresel sağlık alanına kattığı değere ve önderlik ettiği sorun tespitlerine düştüğü kısa notları şöyle özetleyebiliriz;

Her yıl ekim ayında düzenlenen ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın himayelerinde gerçekleşen organizasyon, bu yıl 14-16 Ekim 2018 tarihlerinde aralarında Angela Merkel, Bill Gates, Peter Sands, Jens Spahn, Elizabeth Blackburn, Toyin Saraki, Jane Ruth Aceng, Tedros Adhanom gibi birçok politikacı, iş insanı, Nobel ödüllü araştırmacı akademisyen ve küresel liderin de yer aldığı 100’ün üzerinde ülkeden 2400 katılımcı ile Berlin’de gerçekleştirildi.

Küresel sağlık alanında dünyanın önde gelenlerine ev sahipliği yapan zirveye her yıl, “Genç Lider Hekimler” olarak ülkelerin seçtiği en fazla iki aday arasından, dünyadan toplam 20 hekim davet edilmekte. Ve bu yıl ipi göğüsleyen kişilerden biri -hiç uzağımızda değil- Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman. Gençler, göçmen ve mülteciler, engelli bireyler ve HIV pozitif bireyler başta olmak üzere savunmasız/dezavantajlı grupların sağlığı ve sağlık hizmetlerine erişimi, sağlık hizmetlerine toplumun katılımı, sağlığı geliştirme, toplum ruh sağlığı, sağlıklı kentler ve sürdürülebilir kalkınma konularında çalışmakta olduğunu belirten Çaman’ın, çeşitli Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine halk sağlığı konularında 15 yılı aşkın süredir danışmanlık hizmeti verdiğini de öğreniyoruz.

Lider hekimler, 11-16 Ekim 2018 tarihleri arasında liderlik ile ilgili çeşitli atölye çalışmaları ve söyleşilere katıldılar ve çeşitli oturumlarda kendi çalışmalarını küresel sağlık liderleri ile paylaştılar. Dr. Çaman, bu yıl davet edilen 20 hekim arasından açılış konuşması da yapmak üzere seçilerek, Zirve’nin açılışında küresel liderlere tek sağlık, sosyal inovasyon, tüm politikalarda sağlık, insan hakları ve dünya barışı konularında çağrıda bulundu.

Sevgili Özge’yi, kadınlığın verdiği en güzel hislerle kutlar,

Halk sağlığı camiası adına başarıların devamını dileriz.

 

HASUDER Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sağlığı Çalışma Grubu

HASUDER Yönetim Kurulu

ozge karadag

İlgilenenler aşağıdaki bağlantı linklerini tıklayabilirler;

https://www.worldhealthsummit.org/conference/patronage.htmlhttps://www.worldhealthsummit.org/initiatives/young-physician-leaders.html

https://www.youtube.com/watch?v=CNK2bgkFaTE

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Paydaşlarımız

Kongre-Sempozyum

Go to top