Menu

hasuder

11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde İspanya’nın Valencia kentinde Valencia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen EURONET-MRPH Summer Meeting adlı buluşmasına Türkiye’den Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Cansu ERDEN CENGİZ katıldı.

euronet 4

 

 

 

 

 

euronet 1

 

euronet 2

 

euronet 3

 

euronet 4

EURONET-MRPH Nedir?

EURONET-MRPH (Avrupa Halk Sağlığı Asistanları Birliği), tıp kökenli olan ya da olmayan halk sağlığı asistanlarından oluşan uluslararası, bağımsız, gelir amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür. İlk olarak 2008’de Fransız ve İtalyan asistanlar ile başlayan bu iş birliğine şu anda 10’dan fazla ülke katılmıştır. Yılda en az üç kere (yaz, kış ve bahar dönemlerinde), halk sağlığı asistanlarının katılımıyla toplantılar gerçekleştirmekte ve staj değişim programları uygulamaktadır. Yönetim kurulu; başkan, başkan yardımcısı, staj sorumlusu, araştırma sorumlusu, genel sekreter, mali sorumlu, iletişim sorumlusu ve web sitesi sorumlusu olmak üzere sekiz kişiden oluşmaktadır. Ülkenin resmi olan ve çoğunluğu temsil eden bir halk sağlığı asistanı temsilcisi bu birliğe katılabilmekte, böyle bir resmi oluşum olmaması ya da çoğunluğun temsilinin sağlanamadığı durumda ise bireysel olarak birliğe üye olunabilmektedir.

Ülkemizde HASUDER (Halk Sağlığı Uzmanları Derneği) olarak tek dernek ve araştırma görevlisi temsilcisi de ülkenin çoğunluğunu temsil ettiği için araştırma görevlisi temsilcisi bu birliğe üye olabilmektedir. Bununla birlikte, ülke bazında ulusal komisyonların oluşturulması gerekmektedir. Bu komisyonlarda en fazla altı araştırma görevlisi bulunabilmektedir ve seçim yaparken kendi derneklerinin kurallarına göre seçilmektedir. Bu komisyon üyeleri; yönetim kurulunun, ulusal komisyonların ve herhangi bir üyenin katılımı konusunda oy hakkına sahiptir. Bu komisyonun internet üzerinden yapılan aylık toplantılara ve yılda en az üç kere üye ülkelerde düzenlenen toplantıların en az birine katılması zorunludur. Bu toplantılarda; ulaşım, konaklama ve diğer harcamalar araştırma görevlisinin kendisine aittir. Ulusal komisyon üyelerinin görev süresi bir yıldır.

EURONET-MRPH aktivitelerinden faydalanmak için halk sağlığı araştırma görevlisi olmak yeterlidir, kişinin komisyonda yer alması gerekli değildir. HASUDER, bu birliğe üyelik için ilk iki yıl üyelik aidatı ödemeyecek olup, sonrasında yıllık 80 Euro aidat ödeyecektir.

Bu birliğin genel amaçları şunlardır:

 1. Avrupa Bölgesindeki halk sağlığı profesyonelleri arasında bilgi alışverişi yapmak
 2. Araştırma projeleri ve çalışma grupları oluşturmak
 3. Halk sağlığı asistanları arasında Avrupa’da staj değişimi programlarını kolaylaştırmak

  EURONET-MRPH Türkiye, Ulusal Komisyon Üyeleri (2018-2019)

  Adı Soyadı

  Üniversite Adı

  Ferhat YILDIZ

  Adnan Menderes Üniversitesi - AYDIN

  Yağmur KÖKSAL YASİN

  Adnan Menderes Üniversitesi - AYDIN

  Emin ERKAL

  Hacettepe Üniversitesi - ANKARA

  Eray ÖNTAŞ

  Hacettepe Üniversitesi - ANKARA

  Cansu ERDEN CENGİZ

  Marmara Üniversitesi - İSTANBUL

  Neşe YÜREKLİ

  Uludağ Üniversitesi - BURSA

  Daha fazla bilgi için:www.euronetmrph.org

  EURONET-MRPH Türkiye, E-posta:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  EURONET-MRPH Türkiye Sayfası: http://euronetmrph.org/residency-turkey

  EURONET-MRPH Türkiye Sunumu:

  http://euronetmrph.org/wp-content/uploads/2018/07/Public-Health-Residency-Turkey.pdf

  EURONET-MRPH Tanımı Video: https://www.youtube.com/watch?v=n5Ayu68KzCo&t=6s

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Paydaşlarımız

Kongre-Sempozyum

Go to top