Menu

Değerli Üyelerimiz,

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinin Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) öncülüğünde kurulan ve derneğimizin de düzenleme kurulunda olduğu Erişkin Bağışıklama Akademisi 25-26 Şubat 2017 tarihleri arasında Ankara Sheraton Otel ve Kongre Merkezinde bilimsel etkinlik yapacaktır. Bilimsel etkinlik programına ulaşmak için TIKLAYINIZ...

eriskin

 

aşı400

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ile Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen Ulusal Aşı Çalıştayının ikincisi bu sene 24-26 Mart 2016 tarihleri arasında Ankara'da yapıldı. Derneğimizi temsilen çalıştaya Prof.Dr. C. Tayyar Şaşmaz, Doç.Dr. Raika Durusoy, Uzm.Dr. Mestan Emek ve Uzm.Dr. Pınar Baysan katıldılar. Halk Sağlığı Uzmanlarından Bağışıklama Danışma Kurul Üyesi olan Prof.Dr. Levent Akın, Prof.Dr. Işıl Maral ve Prof.Dr. Nur Aksakal ile Geri Derneği adına Prof.Dr. Meral Saygun ve Öğr.Gör.Dr. Meltem Şengelen de çalıştaya katılmıştır.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan'ın yaptığı açılış konuşmasında çalıştaya bağışıklama ile ilişkili 27 dernek ve 5 kurumdan 209 kişinin katıldığı ifade edledi. Toplantıya katılanlar arasında ülkemize aşı tedarik eden sektör temsilcileri de vardı.

Çalışma Planı

Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) İle İlgili Görüş

HASUDER Bulaşıcı Hastalıklar Grubu

Giriş

İnsanlık tarihi boyunca bulaşıcı hastalıklar insanların erken yaşlarda ölmesi ve ortalama yaşam süresinin kısa olmasında başlıca sağlık sorunu olmuştur. Günümüzde hem ülkemiz hem de dünyada bulaşıcı hastalıklar kısmen kontrol altına alınabilmişse, bunun başlıca iki temel nedeni bulunmaktadır:

  • İnsanların yaşam alanlarının daha sağlıklı olması: Oturulan konutlar ile tüketilen su ve besinlerin daha sağlıklı olması, beslenme ve tuvalet hijyeni, konutlarda daha az nüfusun yaşaması var olan bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını azaltmış, insanların direncini yükseltmiştir.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yapılması: Sağlıklı insanlara aşı yapılarak, insanların bulaşıcı hastalıklara karşı bağışık olması sağlanmıştır. Aşı yapılan kişiler bulaşıcı hastalık etkeni ile karşılaştıkları zaman hastalığa karşı dirençli oldukları için çok büyük bir oranda kişi hastalık etkeni ile karşılaştığını hiç fark etmez ya da hafif seyirli atipik bir enfeksiyon geçirir. RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Çalışma Grubu

Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu kısaca MERS,viral bir solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Etkeni MERS-CoV olarak isimlendirilen bir tür Coronavirus’tür. Yaygın görülen belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.

Bulaşıcı Hastalıklar Çalışma Grubu Üye Listesi

Çalışma Raporu

Önlenebilir bir hastalık olan verem, halen hem dünyada hem de ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu

Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski ve önlenebilir bir bulaşıcı hastalıktır. Dünya Sağlık Asamblesi 1991 yılında tüberküloz hastalığının tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtmiştir. Dünya Sağlık Örgütü de 1993 yılında

Go to top