Menu

hasuder

Basınımızın Değerli Üyeleri,

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği olarak tüm ülkemizi, tüm dünyayı bekleyen önemli bir tehdidin vatandaşlara duyurulması konusunda yardımınızı diliyoruz.

İklim değişikliği şu anda ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunudur. Savaşlar, insan hakları ihlalleri, ekonomik sıkıntılar gibi güncel problemler de önemliyse de bunlar sadece insanları ilgilendirmektedir. Oysa iklim değişikliği sorunu sadece insanları değil, bitkileri, hayvanları, böcekleri, tüm canlıları etkilemektedir. İklim değişikliği ülkemizde aşırı yağış ve seller, rekor sıcaklar, orman yangınları, yeni hastalıklar, kuraklık olarak kendini gösteriyor. Tüm dünyada ise bunlara ek olarak buzulların ve kutupların erimesi, deniz seviyesinin yükselerek kıyı kentlerini tehdit etmesi, şiddetli tayfunlar, kıtlık gibi felaketler de görülmektedir.

 

 İklim değişikliğinin en büyük nedeni petrol ve kömür gibi fosil yakıtların kullanılmasıdır. Her yıl atmosfere bu yakıtlarla ortaya çıkan milyonlarca ton karbondioksit salınmakta ve aynen seralarda olduğu gibi, dünyamıza çarpan güneş ışınları yansıyamadığı için de atmosfer ısınmaktadır.

Dünyadaki ülkelerin hemen hepsi hem hükümetleri kanalıyla hem bireysel olarak fosil yakıt kullanımını azaltmak üzere önlemler almaktadır. Örneğin, kömür ve petrol kullanan santraller yerinde güneş ışığı, jeo-termal enerji veya rüzgâr gücü kullanan santrallere yatırım yapılmaktadır. Vatandaşın bisiklet kullanması için yollar yapılmakta elektrikli otomobiller teşvik edilmektedir. Vatandaş da tüketimini kısarak, yeni buzdolabı alacağına eskisini tamir ettirerek, daha çok yürüyerek bu çabaya katkıda bulunmaktadır.

Ülkemizde ise ters yöne bir gidiş gözlenmektedir. Kömür santralleri yapımı planlanmakta, elektrikli otomobiller değil pek çok ülkede yasaklanmış dizel otomobiller üretilmektedir.  Vatandaş ise bu konuda bilgi sahibi değildir ve hızla tüketmeye devam etmektedir.

İklim değişikliğinin sonu kıyamettir. Acilen önlemler alınıp karbondioksit salınımı azaltılamazsa belli bir noktadan sonra geri dönüş de yoktur. Vatandaşımıza yaşadığı sel, sıcaklık, kuraklık şikâyetlerini normal iklim olayları olmayıp iklim değişikliğine bağlı olduğunu anlatabilmemiz lazım. Çok geç olmadan iklim değişikliğini durdurabilmek için önlemler alınması gerektiğine inandırabilmemiz lazım. Bu konularda çaba sarf eden biz halk sağlığı uzmanları sayın basın mensuplarının da desteğini rica ediyoruz. Saygılarımızla.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği

Çevre Sağlığı Çalışma Grubu

Yorumlar   

0 #1 Osman Faruk Bayramlar 10-11-2017 21:35
"İklim değişikliği şu anda ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunudur."
Bu cümleyi çok önemsiyor, görüyor ve arttırıyorum..

+1
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Paydaşlarımız

Kongre-Sempozyum

Go to top